Home    Search    Gallery    How-To    Books    Links    Workshops    About    Contact

Ritz Camera

adorama

Dziel się zdobytym doświadczeniem
( Why Pros Share Everything They Know, in Polish)

© 2007 KenRockwell.com

Please help KenRockwell..com

Also in English, Dutch, Indonesian, Norwegian, Swedish, French, Greek, German, Italian, Spanish, Finnish, Hungarian, Romanian, Polish, Hebrew, Bulgarian, Portuguese, Ukrainian, Russian and Afrikaans.

Dostępne tłumaczenia:  Norwegian, Swedish, French, Greek, German, Italian, Spanish, Finnish, Romanian, Hebrew, Bulgarian , Russian oraz Polish.

Autor swój sprzęt kupuje w następujących miejscach: Ritz, Amazon oraz Adorama. Jeśli, idąc w ślady autora, czytelnik zakupi sprzęt u tych sprzedawców to przyczyni się do rozwoju tej witryny.

Dziel się zdobytym doświadczeniem

Jak pewnie się już zorientowałeś, z posiadanej wiedzy nie robię tajemnicy.

Wszyscy profesjonaliści wymieniają się wiedzą o swojej technice, działalności a nawet o sposobie prowadzenia interesu. Taka wymiana informacji pozwala nam wszystkim doskonalić swoje umiejętności.

Czy Ansel Adams dzielił się całą swoja wiedzą? OCZYWIŚCIE że tak. Wydał przynajmniej sześć książek z których pierwsze trzy do dziś cieszą się popularnością. Z tych książek każdy może się dowiedzieć wszystkiego o technikach stosowanych przez Mistrza.

Fotografia to złożenie zmysłu obserwacji, wyobraźni i inspiracji. Poznanie czyjejś techniki i obszaru działania nie prowadzi do skopiowania oryginalnych rezultatów.

Ci, którzy nie dzielą się swoimi metodami pracy są przegrani, zwykle są to ludzie o małym doświadczeniu, nie są profesjonalistami lub brak im pewności siebie.

Wiemy, że choć na świecie jest 10 milionów fotografów to w dalszym ciągu są olbrzymie rzesze potencjalnych klientów.

Na wymianie doświadczeń korzystają wszyscy. Zatrzymując swoją wiedzę dla siebie możesz tracić przyjaciół i zmniejszasz możliwość poszerzenia swoich horyzontów. Nie zyskujesz przewagi nad konkurentami, bo przecież nie chcesz walczyć o rynek ze swoimi przyjaciółmi. Na zasadzie wzajemności, przyjaciele wiedząc co się aktualnie dzieje i nie będą utrudniać Ci zdobycia zlecenia o które zabiegasz.

Powiem więcej, moi przyjaciele odstępują sobie nawzajem prace, gdy sami z jakichś względów nie przyjmują zlecenia.

Jedynie czego należy się wystrzegać to pijawek, które godzinami zamęczają Cię pytaniami a sami nie mają nic do zaoferowania. To już nie jest dzielenie się doświadczeniem a staje się jednostronnym świadczeniem, dlatego możesz mnie uznać za dziwaka, bo ja udostępniam całą swoją wiedzę.

Podam teraz przykład innego rodzaju. Jeden z moich przyjaciół zaprosił innych fotografów do domu, zdradził im szczegóły swojej techniki, pokazał scenariusz realizacji fotografii ślubnych. Nic nadzwyczajnego. Jednak po jakimś czasie spostrzegł, że ci faceci zdobywają kontrakty ślubne na terenie dotychczas obsługiwanych przez mojego przyjaciela kopiując zarówno stosowane techniki fotografii jak i metodę zdobywania klientów. Na domiar wszystkiego, przyjaciel nie doczekał się chociażby słowa dziękuję.

Tym amatorom brakło doświadczenia rynkowego, nie wiedzieli jak się zachować w sytuacji konfliktu interesów.

Aby odnieść sukces jako profesjonalista, musisz mieć doświadczenie rynkowe. To ono podpowiada Ci w jakiej formie i zakresie dzielić się wiedzą aby będąc konkurentami na wspólnym rynku, jednocześnie czerpać korzyści z takiej wymiany. Praca z konkurującymi fotografami to wyzwanie, w którym kluczowe są decyzje kiedy należy pomóc a kiedy ustąpić pola. Ta mądrość przychodzi z upływem lat, w miarę zdobytego doświadczenia.

Ja dzielę się całą swoją wiedzą z każdym kto gości na tych stronach. Jestem głęboko przekonany, że opanowanie techniki nie jest kluczowym elementem, a nawet więcej, że jest bez znaczenia w osiągnięciu zawodowego sukcesu.

Zakończenie

Jeżeli uznałeś, że informacje na moich stronach są wartościowe, porównywalne z przeczytaną papierową książką lub kursem fotografii, to możesz mi pomóc w rozwoju tej witryny w jeden ze sposobów opisanych w tym linku.

Dzięki

Ken

Tłumaczenie: Andrzej Maciejewski – Szczecin -Poland

Home    Search    Gallery    How-To    Books    Links    Workshops    About    Contact