Home    Search    Gallery    How-To    Books    Links    Workshops    About    Contact

 

Ritz Camera

adorama

I personally buy from Ritz, Adorama and Amazon. I can't vouch for any other ads.

 

Fotografia to nie Sport Widowiskowy
(Photography is not a Spectator Sport - in Polish)

© 2007 KenRockwell.com

Please help KenRockwell..com

I get my goodies at Ritz, Amazon and Adorama. It helps me keep adding to this site when you get yours from those links, too.

also in English, Italian and Dutch.

WPROWADZENIE

Fotografia jest formą kreatywnej sztuki. Jeżeli musisz zrobić zdjęcie, nie zrobisz tego dobrze.

Wykonywanie zdjęć, tak samo jak robienie czegokolwiek innego, począwszy od skrobania, jest trudną sztuką.

Zbyt wielu ludzi potrafi pomylić aparat fotograficzny z iPodem czy odtwarzaczem DVD. Bardzo łatwo jest analizować i krytykować czyjąś muzykę czy filmy, ale bezgranicznie trudniej jest tworzyć je samemu.

Wielu ludzi uwielbia oglądać sport, śledzić i rozmawiać o nim bez przerwy. Każdy potrafi oglądać football, prowadzić rozmowy o tym jak wspaniały bądź też kiepski był ostatni mecz porównując zestawienia i statystyki. Zupełnie czym innym jest wyjść na boisko by grać i być poturbowanym niż tylko siedzieć i oglądać..

Podobnie, te same 'szczury kanapowe' będą dyskutować i rozmawiać w internecie całymi dniami o aparatach fotograficznych, ale nie fotografować.

Stało się to zauważalne, kiedy ktoś napisał do mnie uważając, że jedno przykładowe zdjęcie, które przedstawiłem jako ostre, nie było ostre. Kiedy zapytałem "nie ostre w porównaniu do czego?". Odpowiedział: "w porównaniu do innego przykładu" jakiegoś innego obiektywu na jakiejś innej stronie. Zrozumiałem wtedy, że odkryłem nowy, niższy poziom nie-fotografa.

Tak jak dzieciak z liceum znający specyfikacje wszystkich Ferrari jakie kiedykolwiek zostały zbudowane, nie musi kiedykolwiek prowadzić żadnego z nich. Podobnie, są ludzie, którzy nigdy nie będą posiadać aparatu, ale będą się nimi interesować i rozmawiać o nich w internecie bez końca.

Aby robić zdjęcia musisz przestać zastanawiać się nad tym, tylko iść robić zdjęcia.

Kupienie najdroższego aparatu na ziemi wcale ci nie pomoze. Ktoś, kto ma wizję i Canona A550 za 135 dolarów zrobi o wiele lepsze zdjęcia niż pasywny kolekcjoner, który posiada najlepszy aparat na świecie.

Maszyny do pisania nie piszą powieści Vonneguta, iPody nie komponują symfonii Brahma, a Lajki, z cała pewnością nie robią zdjęć Salgado. Zachodzę w głowę dlaczego ktoś mógłby myśleć, że aparaty same robią zdjęcia.

ożesz obserwować innych jak robią zdjęcia, ale jedyną drogą by samemu robić dobre fotografie jest pójść daleko, wstać wcześnie rano, pobrudzić się i zrobić zdjęcia.

Tłumaczenie: MieszAs, Grodzisk Maz., Poland

PLUG

If you find this as helpful as a book you might have had to buy or a workshop you may have had to take, feel free to help me continue helping everyone.

Thanks for reading!

Ken

 

Caveat: The ads below come from a third party and I don't see or approve them. They are sent to your screen directly from a third party. They don't come from me or my site. See more at my Buying Advice page. Personally I get my goodies at Ritz, Amazon and Adorama.

Home    Search    Gallery    How-To    Books    Links    Workshops    About    Contact